זהר עמיהוד @ 11:17 ← מרץ 26th, 2011

מפרסמים רבים במערכת PPC של גוגל הידועה בשמה Google AdWords מוצאים אי-התאמה בין הנתונים שבשתי המערכות. בין אם אתה מפרסם בעצמך או נעזר בחברה המפרסת עבורך, נתונים שאתה רואה ו/או החברה המפרסמת עבורך שולחת לך, אינם בהכרח דומים לנתונים שהינך רואה ב- Google Analytics. אי-ההתאמה יכולה לקרות בגלל הסיבות שמיד יפורטו.

לפני שנצלול לסיבות, אני רוצה להראות לכם נתונים. נתונים אלה נלקחו מתוך Google AdWords ו- Google Analytics של לקוח בין לאומי שאני מייעץ לו בנושא ניהול מסעות הפרסום בגוגל. כל שורה מראה יום של פעילות. כן, מדובר על אלפי קליקים ביום דרך Google AdWords.

Date Visits (GA) Clicks (GA) Clicks (AdWords) Visits/Clicks
16/2 9,231 12,048 12,048 76%
22/3 5,382 7,215 7,215 75%
23/3 5,055 6,557 6,557 77%

אז מה זה visits

זהו מספר המשתמשים שגוגל אנליטיקס זיהה שהם הציגו את הדף. קצת יותר בפירוט, אלה הם הגולשים שאיפשרו cookies במחשב שלהם. כמובן, גולש שחוסם במחשב שלו cookies או javascript לא נספר.

מעבר לכך, גם גולשים שהגיעו לדף, אבל עזבו אותו לפני שהדפדפן הגיע לקוד שמפעיל את גוגלג אנליטיקס – לא יספרו ועל כך בהמשך.

מה זה clicks

מערכות פרסום כמו Google AdWords, אבל לא רק, עובדות על clicks. למעשה, המספר שאתה רואה בגוגל אנליטיקס על clicks לא נובע מהפעלת הקוד של גוגל אנליטיקס אלא מהעברת מידע (ייבוא) בין AdWords ל- אנליטיקס.

עכשיו שהבנת מה זה Click ומה זה Visit נדון בסיבות הגורמות להבדלים ביניהן. יש מספר גורמים המשפיעים על ההבדלים בין clicks המדווחים על ידי Google AdWords לבין visits המדווחים על ידי Google Analytics:

הקוד של גוגל אנליטיקס לא הותקן כמו שצריך

צריך לוודא שבדפי הנחיתה באתר שלך הותקן קוד אנליטיקס מהגירסה החדשה. אמנם הוא קצת יותר ארוך, אבל זה מה שצריך לעשות כדי לוודא שאכן גוגל אנליטיקס יודע לספור את כל הגולשים המגיעים אליך לאתר.

דפים "כבדים" שעולים לאט

בעבר, גוגל ביקשה שאת הקוד של גוגל אנליטיקס נציב בתחתית הדף, שם למטה לפני תגית הסיום </body> . לאחרונה שונתה הבקשה בעיקבות פניות של לקוחות ומנהלי אתרים שטענו לפער הגדול שבין Clicks ל- Visits.

מעתה, גוגל מנחה את מנהלי האתרים לשים את הקוד בחלקו העליון של הדף לפני תגית הסגירה </head>, דבר שעשוי להקטין את הפער שבין Clicks ל- Visits. במילים אחרות, הסיכוי שהקוד יופעל עוד בטרם היתה שהות בידי הגולש לראות מידע ולעבור לדף אחר.

בכל מקרה, זה רעיון טוב לעשות דפי נחיתה "קלים".

תרמית קליקים

Google AdWords עושה מאמצים רבים להתחקות אחר הקלקות לא חוקיות בשלל שיטות. למשל, גולש יכול להקליק על המודעה שלך מספר פעמים (בטעות או בכוונה) בפרק זמן קצר. מערכת Google AdWords חוקרת את המקרה ומסירה את ההקלקות המיותרות ומזכה (לא מחייבת) את החשבון. כל זה נעשה באופן שוטף ואוטומטי על ידי המערכת.

עיכוב בעדכון הנתונים בין המערכות

בתוך מערכת Google adwords הנתנים מתעדכנים כל שעה. זה קורה בגלל שהמפרסמים צריכים להיות עם אצבע על הדופק ולשלוט בתקציב שלהם בהתאם להתפתחות מסעות הפרסום. לעומת זאת, הנתונים של Google Analytics מתעדכנים פעמיים ביום.

הנקודה החשובה היא שגוגל אנליטיקס מייבא את הנתונים מ- גוגל אדוורדס רק פעם אחת ביום וגם זה מנתוני עבר, כך שאתה תראה את עלויות מסעות הפרסום רק לאחר 24 שעות או יותר ואותו דבר לגבי ה- clicks.

מדוע העיכוב? כדי לאפשר ל- Google AdWords להשלים את בדיקת ההקלקות הלא חוקיות וכתוצאה מכך לקבוע את החיוב. מרבית הקביעות לגבי אמינותם של הקליקים נעשת תוך 24 שעות, אבל לפעמים זה יכול להמשך על פני זמן רב יותר. זאת הסיבה שכנראה לעולם לא תהיה התאמה בין נתונים גוגל אנליטיקס לבין נתוני גוגל אדוורדס.

איך נראים הנתונים אצלכם בחשבון? האם גם שם יש הבדל של עשרות אחוזים?


”מדוע נתונים של Google Analytics אינם תואמים לנתונים של Google AdWords“ ← 4 תגובות


 1. אסף נומיס

  11 שנה(ים) לפני

  זהר תודה על עוד פוסט מעולה.
  למען הדיוק חשוב לציין שהנתונים בגוגל אדוורדס מתעדכנים "עד 3 שעות אחורה", והנתונים במסגרת טווח זמן קצר יותר עשויים להיות לא שלמים.


 2. זהר עמיהוד

  11 שנה(ים) לפני

  תודה אסף על העדכון. אני סומך עליך בכל מה שקשור בגוגל אדוורדס.


 3. זיו לפיד

  10 שנה(ים) לפני

  פוסט חשוב ומעניין על הקשר ביניהם
  אבל השאלה היא על מנת שגוגל אנליטיקס יבדוק
  אם לא צריך גם להירשם אליו?


 4. זהר עמיהוד

  9 שנה(ים) לפני

  אכן, אי הדיוק בנתונים קורה למי שרשום גם וגם.