זהר עמיהוד @ 22:39 ← פברואר 26th, 2011

אני עורך מאות ואולי אלפי חיפושים בחודש אחר מילות מפתח שלי ושל לקוחותיי. אחד מהלקוחות ביקש נוכחות בתוצאת החיפוש של גוגל אחר הביטוי "כלים חד-פעמיים". אני מניח שאתה כבר יודע מה הוא מוכר או מציע, נכון? כן, יש לו חנות בה הוא מוכר "כלים חד-פעמיים" ובינהם: כוסות, צלחות, מגשים, מפיות וכל מה ששולחן צריך כדי שיהיה ערוך.

בתוצאות הממומנות היו מודעות עם הכותרת הבאה: כלים חד-פעמיים, צלחות וכלי הגשה, כלים חד-פעמיים מהודרים וגם כלי אוכל ושקיות הפתעות, אבל מודעה אחת תפסה את עיני מודעה שכותרת: רוצה שכל בחורה תידלק עליך.

על פניו ברור שהמודעה הזאת לא שייכת לדף תוצאות בנושא "כלים חד-פעמיים". אבל איך היא הגיעה לשם? איזו מילת מפתח גרמה למודעה להראות? ערכתי חיפושים נוספים ומצאתי שאותה מודעה בדיוק נראת בדף התוצאות אחר החיפוש "כלים גדולים".

עכשיו הדברים ברורים, החברה רכשו את המילה כלים. חפשו "כלים גדולים", חפשו "כלים" ואותה בחורה מתה שתידלקו עליה.

כלים (מתוך רב-מילים, המילון השלם, יעקב שויקה): כלי אוכל, כגון צלחות, כוסות וכד', הייחוד אלה המיועדים לשטיפה לאחר שנעשה בהם שימוש. דני, תוריד את הכלים מהשולחן ותכניס אותם למדיח.

אבל האם הם התכוונו להיות לצד הפרסומת של סבון נוזלי לשטיפת כלים? כנראה שלא, הם התכוונו למי שמחפש: "כלים ליצירת משיכה" או אולי "כלים להבנת המין היפה" או אולי "כלי עבודה"?

מתברר שהם לא לבד, אם תחפשו "כלים להבנת המין היפה" תמצאו מודעה של סבון נוזלי לשטיפת כלים, כך ששני הצדדים משחקים זה במגרש של זה. מודעת היכרויות בחיפוש אחר "כלים" ומודעה של סבון נוזלי לשטיפת כלים למי שמחפש "כלים לבנות המין היפה".

אז מה קרה פה? גוגל אדוורדס מאפשרת שלל אפשרויות של קניית מילות מפתח: למעשה 3 + 1. האפשרות "התאמה רחבה" או באנגלית broad היא למעשה לתת לגוגל את המפתחות ביד ולומר לו: "אני לא יודע בדיוק מה אני רוצה, אז תעשה לי טובה, תעשה מה בראש שלך, מה שנראה לך – אני כבר אשלם."

גוגל בענין הזה לא מאכזב. הוא לוקח שליטה ומציג את המודעה שלך אם יש לו חשד קל שבקלים שאכן מה שביקשת קרוב למה שהגולש מחפש. מבחינתו של גוגל כלי זה כלי וכלים גדולים זה כלים גדולים, הוא לא יודע אם הכלי הוא פטיש, סיר בישול או עיפרון. גוגל לא יודע האם זה כלי בית או כלי דם, כלי נגינה או כלי נשק, כלי שרת או כלי קודש, כלי שולחן או כלי תפירה, כלי נשיפה או איבר בגוף המשמש לפעולה מסויימת או לתפקיד מוגדר.

אתר www.alfabet.co.il מציע 3 פירושים למילה כלי: אקדח, כינוי לאיבר המין הזכרי, תותח, גבר. אתר ויקיפדיה לא מזכיר בערך "כלי" את נושא המין למרות שבמילה אחרת "כוסית" יש פירוט נרחב (ללא תמונות).

לסיכום

פרסום בגוגל אדוורדס זה לא צחוק. אני מאוד סקרן לדעת מה אחוז ההקלקה על מודעת היכרויות למי שמחפש "כלים גדולים" ובאותה מידה סקרן לדעת כמה לחצו על המודעה לסבון נוזלי לשטיפת כלים כשחיפשו "כלים לבניית משיכה מינית".

מה אתם חושבים? יש קשר בין סבון נוזלי לכלי גדול?


תגובות לא מופעלות