זהר עמיהוד @ 12:27 ← יולי 3rd, 2010

עם השקתו של קורא הספרים "עברית" המצטרף לקינדל של Amazon.com ולסדרת המכשירים של Sony הנקראים: Touch Edition, Daily Edition ו- Pocket Edition התחדש הדיון ביתרונות ובחסרונות של הספר האלקטרוני.

ספר אלקטרוני או ספר מודפס

עם הוצאתו של הספר "הגדל את הכנסות העסק שלך באמצעות פרסום בגוגל Google AdWords" נשאלתי שוב: "מדוע בחרת להוציא את הספר מודפס ובכריכה קשה? האם יש מהדורה אלקטרונית?" וזאת ההזדמנות שאפרוס כאן את משנתי בנושא ואתם מוזמנים להגיב.

הדיון כאן הוא לא על "עתיד הקריאה" או על "עתיד חנויות הספרים", אם כי נושאים אלה מעניינים מאוד וגם נותנים פרנסה להמוני מוכרנים, מנהלי חנויות, מובילים, דוורים, מדפיסים, כורכים, נגרים, מדפיסי מדבקות מבצע ושאר בעלי מקצוע רבים שהם חלק מתעשיית הדפוס, ההפצה והמכירה.

מטרתו של כל ספר הוא להציג תוכן, בין אם זה ספר מודפס או ספר אלקטרוני אותו ניתן לקרוא בשלל מכשירים. חלק מהמכשירים בהם ניתן לקרוא eBook הם יעודיים, כמו קינדל ו-"עברית" שבעזרתם אפשר רק לקרוא. חלק מהמכשירים גם יודעים לקרוא ספרים בין שאר האפשרויות הגלומות בהם: מחשב, iPhone, iPad ואחרים שפרט לקריאת ספר מאפשרים גם לגלוש, לקרוא דואר, לראות סרטים ולשחק משחקים.

כפי שאני רואה את זה היום, המדיה הדיגיטלית היא מדיה למסרים קצרים בין אם השימוש הוא במכשיר עם מסך גדול, כמו מחשב, או מסך קטן כמו טלפון נייד. אם אתם בפייסבוק אתם יכולים לראות שהטקסטים קצרים, זה לא בגלל שאי אפשר לכתוב יותר. אפשר! זה בגלל שמי שכותב יודע שמעבר לשתיים וחצי שורות, אף אחד לא קורא, אז למה לטרוח. ואולי הדוגמה הכי קיצונית היא טוויטר – רק 140 תוים כדי שתאמר את כל מה שיש לך לומר. נקודה.

אל תבלבל קניה עם קריאה. זה לא אותו דבר ואני אסביר. יש קשר בין קניה לקריאה, קשר חזק כאשר הספר מודפס: מי שקונה ספר מודפס, מגלה כוונות רציניות לקרוא בו ואכן עושה זאת. לעומת זאת בספר אלקטרוני הקשר בין קניה לקריאה, הייתי אומר, קצת רופף.

אתם יודעים כמה eBooks נמצאים במחשב שלי? את חלקם קניתי בכסף מלא ואת רובם הורדתי חינם (ברשות), אבל יש להם דבר אחד משותף: הם נעלמו בנבכי המחשב ואין לי שמץ של מושג מה הורדתי, היכן שמרתי, והאם אקרא בהם שנית.

אני יכול להעיד על עצמי, שאם יש ספר אלקטרוני שאני חושב שיהיה בו שימוש, מעבר לקריאה ראשונה, אני מדפיס אותו. כך הספר נמצא "מול העיניים". אני יכול לחזור ולקרוא בו מכיון שהוא נמצא שם. וה"שם" הזה יכול להיות ליד המיטה, בשירותים, ליד המחשב או במכונית. הספר פשוט שם.

ספרים מודפסים הם טכנולוגיה מופלאה: אין צורך במקור חשמלי כדי לעשות בהם שימוש, אפשר להפיל אותם, למלא אותם בחול וגם קצת להרטיב אותם ועדיין ניתן יהיה לקרוא בהם. פרט לקריאה בספר, ספרים הם חלק מעיצוב החדר. אפשר להשתמש בספר כדי לשטח עלים יבשים או בולים (לא חשבת על כך, אהה?!) וגם אפשר למכור אותם (יד שנייה) להשאיל אותם או לתת אותם כתרומה. נסו לעשות רק חלק ממה שציינתי עם ספר אלקטרוני – יוק! (יוק – אין דבר כזה).

לספר יש מטרה אחת ויחידה: להציג תוכן (טקסט, תמונות). מדינות קמות ונופלות, הבורסה עולה או יורדת והספר נשאר כמו שהוא. לא חשוב איזה מעבד הכריזה חברת אינטל לאחרונה או הגירסה האחרונה של מערכת ההפעלה של מיקרוסופט או אפל, עדיין אפשר לקרוא בספר והמילים נשארים בו ללא שינוי.

כל עוד הספר לא נשרף, או נהרס בדרך כלשהיא אחרת, אין סיבה ממשית להחליף אותו או לשלם עבורו יותר מפעם אחת עליה שילמת בעת הקניה.

אבל יותר מכל, הספר מבטיח קריאה ללא הפרעה. מה יש בספר? דפים ומילים. אין בספר כפתור עליו תוכל ללחוץ ולעבור לאתר האינטרנט. אין בספר רמקול שישמיע לך צלילים בכל פעם שתקבל דואר חדש, SMS או קריאה להצטרף לצ'ט.

כשאתה קורא בספר אתה קורא בדרך כלל עמוד אחר עמוד, אין לך לאן לדלג. יש סדר בדברים, בין אם זה ספר לימוד או רומן. הקלות לדלג קדימה/אחורה או לפי הקשר, יוצרת עומס עצום של מידע.

סיפור מקרה

זכור לי שעוד לפני שנים קראתי ספר אלקטרוני על Java (שפת תכנות מונחת עצמים) וזה מה שקרה. בהקדמה לספר היה כתוב: "שפת גאווה היא שפת מונחת עצמים (אובייקטים)" והביטוי מונחת עצמים היתה קישור. לחצתי. תחת המושג מונחה עצמים היה כתוב שיש ארבעה מרכיבים, אחד מהם הוא Encapsulation וגם הוא היה קישור. לחצתי למרות שידעתי שגם על שלושת המרכיבים האחרים יהיה עלי ללחוץ מתי שהוא ואלה הם: inheritance (ירושה), polymorphism (פולימורפיזם) ו- abstraction (הפשטה). לחצתי פה, לחצתי שם. גיליתי המון מידע, קראתי וקראתי… אבל בסיומה של הקריאה שארכה כשעה, התברר לי שנחשפתי להמון ידע, להמון פיסות של ידע ואין לי אפשרות להרכיב את הפזאל.

ספר אלקטרוני לא נותן לך בעלות על הספר. אתה פשוט רוכש את זכויות השימוש בו שלפעמים ניתנות לביטול, כמו שאכן זה קורה, במיוחד לספרים השנויים במחלוקת. ראה לדוגמה את הספר 1984 שנמכר על ידי Amazon בגירסה האלקטרונית. בשנת 2009 גילו ב- Amazon שיש בעיה עם זכויות הספר ולכן, הם (אמאזון) מחקו את הספר ממכשירי הקינדל של מי שרכשו את הספר. אמאזון.

הספר האלקטרוני "הרים ראש" בשנת 2000 והתרסק לקרשים עם התפוצצות הבועה. שנים לאחר מכן הרימה אמאזון את הכפפה ופרצה עם הקינדל שלה. ברור לכולם שמכירת הספרים האלקטרוניים ימשיכו לעלות, אבל אתם זוכרים שקנייה זה לא בהכרח קריאה, ומי שקונה ספר אלקטרוני שיש לו כוונות לקרוא ולהתעמק בו, בסופו של דבר מדפיס אותו.

אז ככה אני מרגיש עבור ספרים אלקטרוניים. יכול להיות שבעתיד אצור גרסה אלקטרונית לספר זה, לא בגלל שאני חושב שטכנולוגיית PDF או e-ink הן טכנולוגיות מופלאות, אלא בגלל שאגיע למסקנה שבאמת אנשים יקראו את הספר.

מה אתה חושב?


”ספר אלקטרוני (eBook) או ספר מודפס?“ ← 9 תגובות


 1. ליאורה

  11 שנה(ים) לפני

  כן, אבל ספר אלקטרוני ניתן לעדכן בקלות ובמהירות, ועם השינויים של גוגל כמעט כל שבוע בממשק, בשיטות ובאלגוריתמים, מאיפה אני אדע שהספר (המודפס) שקניתי היום יהיה מעודכן גם בעוד שבוע? או יותר גרוע: מעודכן בכלל להיום??


 2. זהר עמיהוד

  11 שנה(ים) לפני

  אני מבין אותך. את חוששת לעדכניות של הספר, אבל יש פה שני עניינים: האחד, ענין של פורמט: מודפס או דיגיטלי והשני ענין של עדכון. אין קשר בין פורמט לרמת עדכון. נכון, שהמחשבה היא שמידע דיגיטלי הוא מעודכן יותר, אבל אין זה בהכרח. האינטרנט מלאה בתכנים שהם כבר פסה. כשהם פורסמו אולי הם היו עדכניים, אבל חודש אחרי כן ואולי שנה לאחר מכן הם עדיין שם, באינטרנט, אנשים עדיין קוראים אותם ופועלים לפיהם, אבל הם לא בהכרח מעודכנים להיום.
  הספר "הגדל את הכנסות העסק שלך באמצעות גוגל Google AdWords" עוסק באסטרטגיית הפרסום. בנושא זה השינויים הם קטנים מאוד לאורך השנים: ROI זה ROI ו- CPA זה CPA וכך הלאה. לגבי הטקטיקה, הרי שהיא מתוארת בספר ברמה בסיסית פלוס ומהיכרותי את המערכת לאורך שנים זה הבסיס עליו נוספים כל הזמן תוספות.
  הדרך להיות מעודכן היא להתחבר למקור המידע באופן ישיר. בצד שמאל תוכלי למצוא כמה מהקישורים החשובים למקורות מידע עדכניים היישר מבית היוצר של גוגל ואין מקור טוב מזה.


 3. הדס

  11 שנה(ים) לפני

  מסכימה אז איפה קונים וכמה עולה?


 4. זהר עמיהוד

  11 שנה(ים) לפני

  שלום הדס ותודה
  את הספר אפשר לקנות כאן
  http://opus.co.il/product_info.php?products_id=949


 5. ירון

  11 שנה(ים) לפני

  אני מאד ממליץ לך לראות את הסרטון הזה:
  http://www.youtube.com/watch?v=pQHX-SjgQvQ


 6. אוהד

  9 שנה(ים) לפני

  אני מסכים חלקית – אין ספק שספר ממשי מעיד על יותר כוונות קריאה – אך ממש לא בהכרח. כלומר יש לי הרבה ספרי כריכה קשה בבית שקניתי במהלך השנים אך איני זוכר מה הם ומה תפקידם ובחלקם אפילו לא קראתי הכל עד הסוף. מצד שני יש לי לא מעט ספרים אלקטרונים על המחשב שקראתי ואני חוזר אליהם שוב שוב. (זה נכון בעיקר לספרי מידע / עיון לא ספרי מתח או ספרות יפה).
  יש יתרון נוסף לספר אלקטרוני – שאפשר לשלב בו סרטונים מצגות וקטעי שמע ואת הקישורים המדוברים אפשר לעשות בצורה של קישורים פנימיים – בכלל אפשר לשלב כתיבה היררכית עם אפשרות קריאה לא היררכית של הקורא – לא בטוח שיש עם זה בעיה.
  וזאת מבלי להזכיר פתרונות של חסכון רב בעלות ההדפסה/משלוח/החזקה שעולה כסף רב ללקוח/כותב – לא חייבים לסמוך רק על אמאזון אפשר למכור את הספר בתוך האתר האישי ולא להסתבך עם עלויות משלוח ומנהלות (הכל יכול להיות אוטומטי).

  בכל מקרה מה שחשוב לדעתי זה לא המדיום אלא התוכן ואיכותו.
  הספר שלך זוהר מצוין גם אם הוא היה כתוב על פפירוס או כתב יתדות.


 7. זהר עמיהוד

  9 שנה(ים) לפני

  שלום אוהד ותודה על ששיתפת אותנו במחשבותיך,
  אני מכיר את היתרונות של הספרות האלקטרונית, הייתי בין הראשונים, איי שם בשנת 2000 ובתור הוצאת ספרי המחשבים המובילה בישראל, כבר אז התחלתי לבחון את הנושא.
  היום, 13 שנה אחרי, העולם הדיגיטלי השתנה כמה וכמה פעמים, יש היום טכנולוגיות חדשות שלא היו פעם, וגם דור חדש של אנשים שנולדו אל תוך העידן הדיגיטלי – דור ה- y קוראים לזה, אני לא יודע אם זה y של Ynet או y של Youtube או y אחר.
  ההתקדמות הטכנולוגית מקדימה את היכולת שלנו כבני אדם להשתנות ולהסתגל לשינויים הרבים. אין לי ספק שהמקום של מדיה דיגיטלית תלך ותגדל בחיינו היומיומיים והבעיה שלנו תהיה איך לברור את מה שנחוץ ודרוש לנו מתוך כל שפע המיעד העומד לרשותנו בלחיצת כפתור.
  אנשים צורכים מדיה במשקלים שונים, כלומר אנחנו גם צופים בוידאו, קוראים ספר פיזי, שומעים בסמארטפון, קוראים באתר,… ביחסים שונים בין המדיות.
  צריך להתאים את המדיה לצרכנים, ללקוחות שלך.
  ושוב תודה,


 8. ירון

  8 שנה(ים) לפני

  אני מעדיף ספר מודפס כי יותר נוח לעיניים ופחות מאיים. גם אין פיתוי לעבור לאתר אחר או לבדוק משהו אחר בזמן הקריאה. ירון


 9. זהר עמיהוד

  8 שנה(ים) לפני

  שלם ירון ותודה על תגובתך,
  היפה בבני אדם שאין דבר אחד המתאים לכווווולם, יש מי שיעדיף לקרוא באינטרנט, יש מי שיקרא ספר, יצפה בסרט או ישמע קטע אודיו (קול), כל אחד והעדפות שלו. אני למשל בנושאים מקצועיים של שיווק באינטרנט: קורא ספר, באוטו אני מאזין להרצאות וליד המחשב צופה בסרטי הדרכה.
  בהצלחה,